Ogłoszenie o naborze uzupełniającym wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na 2024 rok
na 2024 rok
Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie ogłasza nabór uzupełniający wniosków pracodawców o przyznanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego środków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Kwota, którą dysponuje Urząd to: 160 833,20 zł.
Wnioski przyjmowane będą w terminie
od 05.09.2024 r. do 06.09.2024 r.
od 05.09.2024 r. do 06.09.2024 r.
- w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Bawełniana 3, 97-400 Bełchatów (sekretariat - pokój 1.12, w godzinach od 7: 30 do 15 : 30) lub
- drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP2 (pismo ogólne do podmiotu publicznego) albo poprzez usługę elektroniczną publicznych służb zatrudnienia: www.praca.gov.pl do dnia 06.09.2024 r. do godziny 15.30.
Wnioski złożone w inny sposób (np. drogą mailową) oraz poza ww. terminem i godziną naboru pozostawia się bez rozpatrzenia!!!
Za datę złożenia wniosku uznaje się faktyczny termin wpłynięcia wniosku do Urzędu.
Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie wnioski złożone na druku urzędowym PUP w Bełchatowie obowiązującym w 2024 r. prawidłowo wypełnione oraz zawierające wszystkie wskazane w nim załączniki lub wnioski zamieszczone na stronie www.praca.gov.pl.
O środki mogą wnioskować pracodawcy, którzy na dzień złożenia wniosku mają siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu bełchatowskiego. Informacje powyższe wynikać muszą z dokumentów rejestrowych wnioskodawcy.
UWAGA! WSZYSTKIE DOKUMENTY NA ROK 2024 ZOSTAŁY ZAKTUALIZOWANE
Druk Wniosku można uzyskać w siedzibie Urzędu w pokoju nr 20 (na parterze) lub pobrać ze strony internetowej PUP z zakładki: Dla pracodawców i przedsiębiorców/podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy https://belchatow.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy
Szczegółowe informacje udzielane są telefonicznie: 44 631-40-60.
Termin rozpoczęcia formy kształcenia ustawicznego wskazanej we wniosku nie może być wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od zawarcia umowy. Działania w zakresie kształcenia ustawicznego mogą rozpocząć się po podpisaniu umowy z PUP.
Wypłata ze środków KFS musi nastąpić do 15.12.2024 r.
Środki KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego powinien spełniać warunki co najmniej jednego z priorytetów ustalonych przez Ministra właściwego do spraw pracy na 2024 r, tj:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
https://belchatow.praca.gov.pl/documents/10240/6350314/KFS%202024_Wytyczne%20dla%20urz%C4%99d%C3%B3w%20pracy.pdf/f337f0d3-e180-409d-bfb2-fcdf17e0544e?t=1703659308470
Wyjaśnienia dotyczące sporządzenia wniosku o przyznanie środków KFS oraz wyjaśnienia do priorytetów Ministra:
Przed przystąpieniem do sporządzenia wniosku należy zapoznać się z Regulaminem przyznawania środków Krajowego Funduszu szkoleniowego w 2024 r. oraz niniejszymi wyjaśnieniami.
- O przyznanie środków z KFS mogą ubiegać się wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich kompetencji zawodowych oraz swoich pracowników, posiadają siedzibę, bądź prowadzą działalność gospodarczą na terenie powiatu bełchatowskiego.
- Środki KFS mogą być przeznaczone na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, które obejmują następujące działania:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy Pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
- Środki KFS mogą być przeznaczone na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.
- Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków KFS składa wniosek (na druku Urzędu obowiązującym w 2024 r.) wraz ze wskazanymi w nim załącznikami. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.
- Za datę złożenia wniosku uznaje się faktyczny dzień wpłynięcia wniosku do siedziby Urzędu.
- Na każdą formę kształcenia ustawicznego Pracodawca składa odrębny wniosek (dla jednej lub kilku osób), z wyjątkiem sytuacji, kiedy egzamin, badania lekarskie bądź ubezpieczenie NNW stanowią integralną część wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
- W przypadku ubiegania się o dofinansowanie kursu na prawo jazdy, jeden wniosek może dotyczyć jednej kategorii prawa jazdy z kursem kwalifikacji, egzaminami państwowymi oraz badaniami lekarskimi i psychologicznymi.
- Wnioskodawca powinien wykazać w uzasadnieniu wniosku konieczność odbycia konkretnej formy kształcenia ustawicznego oraz zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
- Wnioski spełniające wymogi formalne są opiniowane przez Komisję.
- Przy opiniowaniu wniosków uwzględnia się następujące kryteria:
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- Uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego z uwzględnieniem obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy;
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie, którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m Ustawy;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS, a w przypadku Pracodawcy plany co do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej;
- Czy pracodawca korzystał z KFS w okresie ostatnich dwóch lat.
- Dofinansowanie przyznawane jest na podstawie przyznanej liczby punktów do wysokości otrzymanego limitu środków.
- W przypadku niewystarczających środków KFS urząd może zastosować dodatkowe kryteria, celem racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
- „Karta oceny wniosku pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców", dostępna jest do wglądu na stronie internetowej /www.belchatow.praca.gov.pl/.
- Komisja może żądać złożenia wyjaśnień i szczegółowego uzasadnienia dotyczącego dofinansowanej formy kształcenia ustawicznego oraz wskazania konkretnego realizatora w sytuacji budzącej wątpliwości.
- Środki KFS powinny być wydatkowane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Brak zasadności i celowości kształcenia lub przeszacowanie kosztów szkolenia w stosunku do obowiązujących cen rynkowych jest podstawą do odmowy przyznania środków.
- Dyrektor Urzędu działający z upoważnienia Starosty, w ramach posiadanych środków finansowych podejmuje decyzję i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje Wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia o środki.
- Pracodawca zamierzający ubiegać się o środki KFS musi spełniać, co najmniej jeden z priorytetów ustalonych przez Ministra właściwego ds. pracy na 2024 rok:
Priorytet nr 1 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Środki mogą zostać przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania tego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Dokumentem potwierdzającym spełnienie tego priorytetu będzie oświadczenie pracodawcy określające jakie procesy, technologie i systemy zostały/zostaną wprowadzone. W przypadku zakupu nowych narzędzi pracy lub urządzeń wymagany będzie dokument finansowy potwierdzający poniesienie tych kosztów.
Uwaga! Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy, technologie lub systemy.
Priorytet nr 2 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
Środki mogą zostać przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie zawodach deficytowych ustalanych na podstawie barometru zawodów dla powiatu bełchatowskiego zidentyfikowanego w oparciu o Barometr zawodów 2024 dla powiatu bełchatowskiego.
Priorytet nr 3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne osób (matki, ojca, opiekuna prawnego itp.), które w ciągu jednego roku przed datą założenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (urlop macierzyński, wychowawczy, zwolnienie na opiekę nad dzieckiem). Warunkiem skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu jest złożenie oświadczenia przez pracodawcę odnośnie powrotu pracownika do pracy po przerwie spowodowanej opieką nad dzieckiem – załącznik A do wniosku.
- Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne osób, będących członkami rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców, małżonków jak i pracujących dzieci pozostających w jednym gospodarstwie domowym. Warunkiem skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu jest złożenie oświadczenia, iż osoba objęta kształceniem posiada Kartę Dużej Rodziny bądź spełnia warunki do jej posiadania– załącznik A do wniosku.
Priorytet nr 4 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wnioskodawca powinien w uzasadnieniu wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.
Priorytet nr 5 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracodawców oraz pracowników zatrudnionych w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do branży motoryzacyjnej będzie decydować posiadanie jako przeważającego (według stanu na dzień 1 stycznia 2024 roku) jednego z następujących kodów PKD: 29.10.B Produkcja samochodów osobowych, 29.10.C Produkcja autobusów, 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów, 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep, 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych, 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli, PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów nisko i zero emisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień Sep do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
Warunkiem skorzystania z niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
Priorytet nr 6 - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia, decyduje wiek osoby w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie
Priorytet nr 7 - Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie ustawiczne zarówno cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), którzy adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Za specyficzne potrzeby uznać można np.: doskonalenie języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży, doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu, ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju, rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców, itp. Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
Priorytet nr 8 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Środki mogą zostać przeznaczone na kształcenie z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem, oraz uzasadnić w sposób przekonywujący, że dla prawidłowego działania firmy bądź jej ratowania niezbędne jest nabycie konkretnych umiejętności.